
Visoka poslovna šola
-
Trajanje
3 leta
6 semestrov
-
Kreditne točke
180 ECTS
na program
-
Naziv
dipl. ekon. (VS)
diplomirani ekonomist (VS)
Po končanem študiju je diplomant usposobljen za opravljanje najzahtevnejših strokovnih nalog v gospodarskih družbah, javnih podjetjih in državni upravi.
Predstavitev
Dodiplomski študijski program Visoka poslovna šola (VPŠ) izvajamo s poudarkom na praktičnih vsebinah ter proučevanju in reševanju dejanskih primerov. Študenti boste pridobili uporabno znanje in boste usposobljeni boste za takojšnjo praktično uporabo strokovnih znanj, analitičnih postopkov in poslovnih tehnik. Program intenzivno razvija sposobnosti odločanja in uresničevanja sprejetih odločitev ter pogajanj na vseh strokovnih ravneh.
Predmetnik za prvi letnik je za vse študente VPŠ enak. V drugem letniku si študent izbere usmeritev in tako v naslednjih dveh letih poglobljeno spozna izbrano področje.
Študijske vsebine znotraj 8 študijskih usmeritev spodbujajo študente k razvoju samostojnega razmišljanja in oblikovanja stališč s poudarkom na sodelovanju in timskem delu. Usmeritev Management se izvaja tudi kot izredni študij, kar omogoča fleksibilnost pri usklajevanju študija z drugimi obveznostmi.
Usmeritve
Izberite usmeritev
Predmetnik 1. letnika
1. letnik
1. semester
- Poslovna matematika (6 ECTS)
- Pravo družb in poslovno pravo (6 ECTS)
- Temelji managementa in organizacije (6 ECTS)
- Temelji mikroekonomije (6 ECTS)
- Uvod v poslovanje (6 ECTS)
2. semester
- Osnove statistike (6 ECTS)
- Poslovna informatika (6 ECTS)
- Temelji makroekonomije (6 ECTS)
- Tuji jezik za poslovne in ekonomske vede 1 (6 ECTS)
- Uvod v računovodstvo (6 ECTS)
Predmeti 1. letnika so enaki za vse študente, usmeritev pa boste izbirali ob vpisu v 2. letnik.
-
81 %
diplomantov bi priporočilo program svojim prijateljem in znancem
-
70 %
diplomantov je kot ključno pridobljeno kompetenco na programu izpostavilo timsko delo
-
4,7
povprečna ocena zadovoljstva študentov z mentorji v podjetjih, kjer opravljajo strokovno prakso
-
20+
gostov s prakse na leto
Mednarodne izmenjave
Študenti lahko opravite en ali dva semestra na eni izmed 200 partnerskih univerz z vsega sveta. Študenti ste oproščeni plačila šolnine, opravljeni predmeti pa so na UL EF priznani v okviru redne študijske obveznosti. Poleg tega lahko pridobite tudi štipendije Erasmus, CEEPUS in druge.
Strokovna praksa
Strokovna praksa je pomemben sestavni del visokošolskega študijskega programa Visoka poslovna šola, ki študentu omogoča soočenje z realnimi poslovnimi izzivi že v času študija. V okviru strokovne prakse študent na fakulteti pridobljeno znanje razvija in nadgrajuje v vseh fazah poslovnega procesa ter v najrazličnejših vrstah organizacij zasebnega in javnega sektorja. Temeljna cilja strokovne prakse sta dva, prvič, študenta seznaniti z organizacijsko strukturo, poslovnimi funkcijami in procesi, ki potekajo v izbrani organizaciji.
Vpisni pogoji in merila za izbiro
V študijski program za pridobitev visoke strokovne izobrazbe Visoka poslovna šola se lahko vpiše, kdor je opravil zaključni izpit, poklicno maturo na kateremkoli programu za pridobitev srednje strokovne izobrazbe ali splošno maturo.
Če bo sprejet sklep o omejitvi vpisa, bodo kandidati izbrani glede na:
-
splošni uspeh pri zaključnem izpitu, poklicni maturi ali splošni maturi – 60 % točk,
-
splošni uspeh v 3. in 4. letniku – 40 % točk.
Vsi kandidati morajo izkazati znanje slovenskega jezika na ravni B2 glede na skupni evropski referenčni okvir za jezike (CEFR) z ustreznim potrdilom.
Ustrezna dokazila o izpolnjevanju tega vpisnega pogoja so:
- potrdilo o opravljenem izpitu iz slovenskega jezika na ravni B2 ali enakovredno potrdilo,
- spričevalo o zaključeni osnovni šoli v Republiki Sloveniji ali o zaključeni tuji osnovni šoli s slovenskim učnim jezikom,
- maturitetno spričevalo ali spričevalo zadnjega letnika izobraževalnega programa srednjega strokovnega izobraževanja, iz katerega je razviden opravljen predmet Slovenski jezik,
- spričevalo o zaključenem dvojezičnem (v slovenskem in tujem jeziku) srednješolskem izobraževanju ali o zaključenem tujem srednješolskem izobraževanju s slovenskim učnim jezikom,
- diploma o pridobljeni izobrazbi na visokošolskem zavodu v Republiki Sloveniji v študijskem programu in potrdilo (izjava), da je kandidat opravil program v slovenskem jeziku.
Kandidati, ki opravljajo (so opravili) splošno maturo ali poklicno maturo v Republiki Sloveniji, ne pošiljajo dokazila o znanju slovenskega jezika; zahtevani podatek visokošolski prijavno–informacijski službi sporoči Državni izpitni center.
PRIJAVA ZA VPIS V VIŠJI LETNIK (PO MERILIH ZA PREHODE):
Način prijave in prijavni roki so objavljeni v uvodnem delu Razpisa za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v rubriki Prijava za vpis pod točko 1.3 Prijava za vpis v višji letnik (po merilih za prehode oziroma pod pogoji za hitrejše napredovanje).
Pogoje za prijavo za Vpis v višji letnik (po merilih za prehode oziroma hitrejše napredovanje) za program Visoka poslovna šola si lahko preberete tukaj.
Vpisna mesta
Za državljane Republike Slovenije in državljane držav članic Evropske unije:
Redni študij: 300
Izredni študij: 80
Za tuje državljane držav nečlanic Evropske unije:
Redni študij: 30
Izredni študij: 10
Za Slovence brez slovenskega državljanstva:
Redni študij: 1
Izredni študij: 1