Novo v Galeriji EF | Teja Hlačer »Razstava sodobne keramike + glina + barve + vrtenje = življenje«

V marcu 2025 bo Galerija Ekonomske fakultete gostila razstavo sodobne keramike Teje Hlačer.
Razstava je zasnovana kot inštalacija, v kateri se počasi vrteče keramične skulpture osvetljujejo z usmerjeno barvno svetlobo. V njej Teja Hlačer raziskuje idejo, da je življenje nenehno vrtenje – vesolje, planeti, zvezde, celice v telesu, vse, kar je ustvarjeno, se neprestano giblje in vrti. In tudi njena umetniška dela so oblikovana z vrtenjem na lončarskem vretenu.
Pri oblikovanju skulptur umetnica eksperimentira z vijugastimi formami. Krožne oblike v ritmičnem zaporedju izražajo tako zbranost kot tudi dinamiko in razgibanost. Spiralno, radialno in ekscentrično vrtenje okoli svoje osi ponazarja energijo kot neprekinjen pretok življenjske sile, ki premika telo in stremi proti nebu.
V tej umetniški predstavitvi se avtorica ukvarja s komponiranjem tako oblike kot tudi barvne svetlobe v kontekstu likovne celote. Skulpture so osvetljene z rdečo svetlobo, ki simbolizira življenje in toplino ognja. Barva je tako pomemben element vizualne igre, ki dodatno oblikuje doživetje skulptur in jim daje svojstven emocionalni naboj. Usmerjena svetloba na steno projicira sence, kar ustvarja haptično doživljanje globine, višine in širine v metafizični dimenziji. Gledalec lahko tako v galerijskem prostoru doživi razstavljene skulpture kot neke vrste bitja, ki imajo za dušo miselno silo, za telo pa oživljeno materijo.
O avtorici:
TEJA HLAČER je bila rojena leta 1975 v Ljubljani. Po končanem magistrskem študiju iz kulturne antropologije in pridobljeni pedagoško-andragoški izobrazbi, je leta 2010 stopila na profesionalno pot oblikovanja in poučevanja keramike. Najbolj jo je zaznamovalo slovensko tradicionalno lončarstvo, petletno delo v priznani mednarodni šoli za keramiko La Meridiana v Toskani in udeležba umetniških simpozijev po svetu (Madžarska, Finska, ZDA). Od leta 2021 je samozaposlena v kulturi kot pedagoginja in unikatna oblikovalka na področju keramike. Živi in deluje v Sežani. Pri ustvarjanju jo navdihuje tako narava kot tudi tradicionalne oblike in tehnike lončarskih mojstrov. Raziskuje tradicionalno lončarstvo in se zavzema za večjo prepoznavnost slovenske keramike v svetu. Je članica IAC-Mednarodne akademije za keramiko s sedežem v Ženevi. Za svoja dela je prejela nekatere prestižne nagrade in priznanja tako doma kot v tujini.
Razstava bo na ogled od 4. do 28. marca 2025 v prostorih Galerije Ekonomske fakultete.
Vljudno vabljeni tudi na odprtje razstave, ki bo v torek, 4. marca 2025, ob 17. uri v Galeriji EF, na katerem bo prisotna tudi avtorica.