2000x580 15

EF raziskave

Filters.TITLE

Legenda
Ponastavi

V raziskavi smo preučevali obstoječe stanje in prihodnje trende v raziskovanju čustev na področju množičnega financiranja. Zanimalo nas je, kdo so glavni avtorji člankov iz področja čustev in množičnega financiranja. Kljub porastu raziskav na področju množičnega financiranja v podjetništvu in tudi drugih znanstvenih disciplinah v zadnjih letih, pa ocenjujemo, da je raziskovalna tema množičnega financiranja še vedno v zgodnji fazi rasti.

Ostali avtorji

  • Saima Hafeez, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta, doktorandka

Leto

2025

V tem prispevku si prizadevamo raziskati in pojasniti razlike v tveganjsko osnovanih ESG ocenah (ki merijo, kako pomembna so zunanja ESG tveganja za kreditno tveganje) med razvojnimi bankami ter jih primerjati s konvencionalnimi bankami. Medtem ko je bilo ESG tveganje v bančništvu predmet več študij, razlike v ESG tveganju med različnimi vrstami bank v literaturi še niso bile raziskane. Posebej preučujemo, kako specifični dejavniki bank in držav pojasnjujejo razlike v opaženih tveganjsko osnovanih ESG ocenah, s poudarkom na razlikah med razvojnimi in konvencionalnimi bankami.

Namen raziskave je preučiti, kako lahko integracija oblikovalskega razmišljanja (angl. Design Thinking) v univerzitetne podjetniške predmete izboljša podjetniško izobraževanje. Raziskovalno vprašanje se osredotoča na identifikacijo ključnih komponent, ki prispevajo k uspešnosti projektov, ki temeljijo na oblikovalskem razmišljanju kot metodi razvoja projektov.

Skozi prizmo okvira ‘inteligentnih karier’ (angl. Intelligent Careers) primerjamo nastajajočo obliko kariere digitalnega nomadstva z bolj tradicionalnimi migrantskimi karierami. Prikazujemo, kako digitalni nomadi usmerjajo svoje karierne poti z uporabo spletnih platform za neformalno pripovedovanje zgodb in deljenje znanja.

Ostali avtorji

  • Jelena Zikic, York University, Faculty of Liberal Arts and Professional Studies
  • Ivan Zupic, University of London, Institute of Management Studies

Leto

2025

Na podlagi teorije sinhronosti medijev (Media Synchronicity Theory – MST) preučujemo dinamiko podskupin, ki temelji na komunikaciji v smislu ločnic (angl. faultlines)—stopnje, do katere je tim hipotetično razdeljen glede na komunikacijske kanale, ki jih najpogosteje uporabljajo—ter neuravnoteženosti podskupin in njenega vpliva na družbeno povezanost virtualnega tima ter posledično na timsko usklajevanje.

Ostali avtorji

  • Sut I Wong, BI Norwegian Business School
  • Limei Zhang, Xi’an Jiaotong University, School of Management
  • Nils Brede Moe, SINTEF Digital, Trondheim

Leto

2025

Analiza ustanovitvenega akta Kraljevine SHS (“prvo-decembrski akt”) razkriva postopkovne kršitve pri oblikovanju Kraljevine SHS, saj predstavniki Države SHS niso delovali v skladu s pooblastili. Čeprav je v pogajalskem procesu moč bila na strani Kraljevine Srbije in je šlo za združitev subjektov, ki sta bila v neenakopravnem položaju, kar je nenazadnje razvidno iz določb t. i. »vidovdanske« ustave, to ne zadošča za trditev, da je bila Država SHS pripojena Kraljevini Srbiji, temveč je šlo vendarle za združitev.

Leto

2024

Z integracijo ogrodja analize stroškov in koristi v teorijo delovnih zahtev in virov (JD–R) preučujemo, kako delovne zahteve in delovni viri, kot dve različni vrsti značilnosti oblikovanja delovnega mesta, vplivajo na pričakovane stroške in koristi deljenja ali skrivanja zahtevanega znanja.

Ostali avtorji

  • Muhammad Shujahat, University of Essex, Essex Business School
  • Minhong Wang, University of Hong Kong, Faculty of Education
  • Murad Ali, Northumbria University, Newcastle Business School
  • Qinghua Zhu, Nanjing University, School of Information Management

Leto

2024

Obstaja več različnih načinov (scenarijev) sodelovanj med konkurenti v oskrbovalnih verigah. Za scenarije sodelovalne tekmovalnosti sta bistvena časovna dimenzija (trajanje) in stopnja komplementarnosti med podjetji, ki si sicer konkurirata na trgu.

Leto

2024

Ključne ugotovitve naše raziskave so, da lahko vsako multivariatno podkvazikopulo, ki zadošča očitnim, a tehnično zahtevnim pogojem, razširimo do kvazikopule. Opišemo vse možne kvazikopule, ki razširijo dano podkvazikopulo.

Ostali avtorji

  • Tomaž Košir, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko
  • Matjaž Omladič, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko

Leto

2024

Raziskava preučuje povezavo med ESG spori in finančno uspešnostjo podjetij, pri čemer analizira vplive v različnih državah in industrijah. Ugotovitve kažejo, da vsako povečanje ESG kontroverznosti za eno točko zmanjša donosnost lastniškega kapitala (ROE) za 0,04 %. Korporativni škandali škodujejo ugledu podjetij, povečujejo tveganje in stroške kapitala, medtem ko izpolnjevanje ESG pričakovanj pritegne vlagatelje. Presenetljivo je, da visoke ESG ocene ne ščitijo podjetij pred negativnimi učinki škandalov, kar poudarja potrebo po boljših merilih za ocenjevanje trajnostnega ravnanja.

Ostali avtorji

  • Michele Nascimento Jucá, Mackenzie Presbiterian University, Sao Paulo

Leto

2024

Raziskava ESG tem v letnih poročilih FTSE350 (2012–2021) kaže, da regulativa in globalni dogodki vplivajo na ESG poročanje. Višji obseg razkritij je povezan z višjimi ESG ocenami, pri čemer se vpliv tem razlikuje med panogami. Presenetljivo je, da ESG teme tvorijo drugačne povezave od SASB standardov, uspešnejša podjetja pa poudarjajo okoljske in družbene teme.

Ostali avtorji

  • Urša Ferjančič, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta, doktorandka
  • Syrielle Montariol, Institut “Jožef Stefan”
  • Andraž Pelicon, Institut “Jožef Stefan”
  • Senja Pollak, Institut “Jožef Stefan”
  • Martin Žnidaršič, Institut “Jožef Stefan”

Leto

2024

Rezultati kažejo, da je viralnost zaničevalnih memov v glavnem posledica humorja, nedvoumnosti, slikovnega formata, nežaljive vsebine in »aktivnih« uporabnikov. Na zaznano podobo znamke AirBnb pa vpliva predvsem valenca (negativnost) memov, pomembna pa sta tudi vsebina memov in status uporabnika.

Ostali avtorji

  • Petar Gidaković, University of Lille, IESEG School of Management

Leto

2024

Raziskava proučuje obstoječe razmerje med podjetnostno kompetenco, podjetniško samoučinkovitostjo in odnosom do podjetništva ter podjetniških namer pri zgodnjih adolescentih, udeleženih v programe podjetniškega izobraževanja.

Ostali avtorji

  • Janez Gorenc, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta, doktorand

Leto

2024

Raziskava preučuje prevajalske strategije pri prevajanju upravnih besedil iz slovenščine v italijanščino v slovenski Istri. Ugotovitve kažejo, da bi pri normativnih besedilih morali uporabljati bolj dosledne prevode, medtem ko so pri informativnih besedilih sprejemljivejše prilagoditve. Presenetilo je veliko število prevodnih ekvivalentov za upravne termine, kar kaže na pomanjkanje enotnih rešitev.

Ostali avtorji

  • Mojca Kompara Lukančič, Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede
  • Sandro Paolucci, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta

Leto

2024

Raziskava si je zastavila vprašanje, kako vozniki Uberja reagirajo na kršitve psihološke pogodbe, še posebej v kontekstu varnostnih ukrepov podjetij med pandemijo COVID-19. Namen raziskave je bil razumeti čustvene in kognitivne odzive teh delavcev na kršitve varnostnih ukrepov, ter kako ekonomska odvisnost od prekarnega dela vpliva na njihovo izkušnjo in odločitev o nadaljevanju dela.

Ostali avtorji

  • Tina Saksida, University of Prince Edward Island, McDougall Faculty of Business
  • Michael Maffie, Cornell University, Nolan School of Hotel Administration

Leto

2024

Raziskava preučuje odzive voznikov Uberja na kršitve psihološke pogodbe, predvsem v povezavi z varnostnimi ukrepi med pandemijo COVID-19. Ugotovitve kažejo, da zaznane kršitve zmanjšujejo zaupanje v Uber in povečujejo željo po prekinitvi dela, vendar je ta odvisna od ekonomske odvisnosti. Vozniki brez zaposlitvenih alternativ so ostali v delu kljub ciničnemu odnosu do podjetja, kar kaže na občutek ujetosti v prekarno delo.

Ostali avtorji

  • Tina Saksida, University of Prince Edward Island, McDougall Faculty of Business
  • Michael Maffie, Cornell University, Nolan School of Hotel Administration

Leto

2024

Večja “pametnost mesta” ne vodi nujno do večje sreče prebivalcev. Tehnologija ima lahko tako pozitiven kot tudi negativen vpliv. Trenutni modeli in raziskave sprejemanja tehnologije se premalo osredotočajo na dobrobit in srečo ljudi. Naša študija zato poziva k širjenju raziskav, ki bi vključevale tudi te vidike pri razvoju pametnih mest.

Ostali avtorji

  • Tea Mijač, University of Split, Faculty of Economics, Business and Tourism

Leto

2024

Raziskava preučuje vlogo človeškega kapitala pri strateškem inoviranju za digitalizacijo v majhnih in srednje velikih podjetjih. Ugotovitve kažejo, da so specializirano znanje in sposobnosti ključni za uspešno digitalno preobrazbo. Študija prispeva k boljšemu razumevanju vrednosti strateških inovacij v digitalni dobi in ponuja praktične napotke za učinkovitejšo digitalno transformacijo.

Ostali avtorji

  • Md Billal Hossain, Westminster International University in Tashkent (WIUT)
  • Mujib Ur Rahman, Abdul Wali Khan University Mardan
  • László Vasa, Széchenyi Istvàn University

Leto

2024

Raziskava preučuje trenutno stanje in smer razvoja področja uspevanja pri delu. Ključne ugotovitve poudarjajo osrednjo vlogo dobrega počutja ter pomen psihološke varnosti, medtem ko sta inovativnost in kreativnost manj raziskani. Pomembni so tudi podporni sistemi in delovno okolje. Presenetil je močan vpliv vodenja na uspevanje ter pomanjkanje raziskav o drugih skupinah zaposlenih zunaj režijskih delavcev.

Ostali avtorji

  • Ivan Zupic, University of London, Goldsmiths

Leto

2024

Raziskava preučuje odpornost paradigme trajnostnega turizma ob soočenju z alternativnimi pristopi. Ugotovitve kažejo na naraščajoč trend raziskav, počasen znanstveni napredek in širjenje alternativnih ter kvazi paradigm. Presenetila je razdrobljenost turističnega diskurza in pomanjkanje enotne paradigme.

Leto

2024