Predstavitev ciljnega raziskovalnega projekta: Učinki velikih mednarodnih športnih prireditev na BDP in druge ključne kazalnike

Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani v sodelovanju s Fakulteto za šport in Fakulteto za turistične študije – Turistica, končuje ciljni raziskovalni projekt V5-2344 z naslovom “Učinek velikih mednarodnih športnih prireditev na BDP oziroma druge ključne socio-ekonomske in finančne kazalnike”.
Projekt, ki ga je vodila prof. dr. Maja Zalaznik, UL EF, je sofinanciran s strani Javne agencije za raziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) ter Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. Ciljni projekta je celovito ovrednotiti mnogotere učinke, ki jih imajo velike mednarodne športne prireditve – kot so svetovna in evropska prvenstva, olimpijske igre, svetovni pokali – prinašajo slovenskemu gospodarstvu in družbi. S posebnim poudarkom na bruto domačem proizvodu (BDP) je projekt raziskoval tudi vplive velikih množičnih športnih dogodkov na turizem, zaposlovanje, infrastrukturne izboljšave, okoljske vplive ter promocijo lokalnega okolja, destinacije.
V sklopu projekta je multidisciplinarna projektna skupina, analizirala in pregledala večje število dosedanjih mednarodnih športnih prireditev v Sloveniji, njihovih socio-ekonomskih učinkov ter ocenila potencial za prihodnje tovrstne dogodke. Na podlagi analize so razvili celovit modela za vrednotenje ekonomskih, družbenih in okoljskih učinkov športnih prireditev. Ta model vključuje šest ključnih dimenzij za ocenjevanje vpliva na BDP, zaposlovanje, turistični priliv, promocijo destinacije, okoljske učinke in družbeno kohezijo. Na podlagi raziskave obstoječih načinov financiranja športnih dogodkov v Sloveniji in v tujini, pa je skupina oblikovala tudi priporočila za bolj učinkovito (so)financiranje tovrstnih prireditev v prihodnosti.
Analiza podatkov pa je že v toku dela na projektu pokazala, da imajo neposredni prihodki od turizma in dogodkov, zaposlitev ter davčni prihodki, pomemben pozitiven učinek na gospodarstvo. Velike prireditve namreč ustvarjajo številne priložnosti za promocijo zdravja, socialno vključenost, povezovanje lokalnih skupnosti in promocijo slovenske kulture in dediščine. Hkrati je raziskovalna skupina izpostavila tudi pomen trajnostne organizacije dogodkov, vključno z zmanjšanjem ogljičnega odtisa, rabo obnovljivih virov energije in učinkovito rabo infrastrukture. Projektna skupina je pripravila tudi priporočila za izboljšanje zakonodajnega okvira in strategij financiranja velikih mednarodnih športnih prireditev. Poleg priporočil, projektna skupina odločevalcem tudi predlaga oblikovanje e-platforme za sistematično spremljanje napovedi, izvedbe in učinkov prireditev ter vzpostavitev večje medresorske usklajenosti pri načrtovanju teh dogodkov.