Pot do uspeha: okvir za vključevanje oblikovalskega razmišljanja v univerzitetni podjetniški predmet

Avtorja:
- Blaž Zupan, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
- Anja Svetina Nabergoj, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
Ključne besede:
podjetniško izobraževanje | konstruktivistična pedagogika | raziskave, osredotočene na uporabnika | oblikovalsko razmišljanje | interdisciplinarnost
Kakšen je namen raziskave in kakšno raziskovalno vprašanje ste si zastavili?
Namen raziskave je preučiti, kako lahko integracija oblikovalskega razmišljanja (angl. Design Thinking) v univerzitetne podjetniške predmete izboljša podjetniško izobraževanje. Raziskovalno vprašanje se osredotoča na identifikacijo ključnih komponent, ki prispevajo k uspešnosti projektov, ki temeljijo na oblikovalskem razmišljanju kot metodi razvoja projektov.
Katere so ključne ugotovitve vaše raziskave?
Ključne ugotovitve raziskave vključujejo identifikacijo devetih kritičnih komponent za uspešne projekte, ki so razdeljene na okoljske dejavnike (mentorska podpora, orodja in prostori, zunanje priznanje) in procesne dejavnike (interdisciplinarnost, terensko delo, eksperimentiranje in raziskave, osredotočene na uporabnika). Poudarjena je tudi pomembnost kontinuitete projektov kot kazalnika učinkovitosti.
Kaj vas je v procesu raziskovanja presenetilo?
V procesu raziskovanja nas je presenetilo, kako močno so študentje čustveno povezani s svojimi projekti, še posebej, ko so reševali resnične probleme in sodelovali z uporabniki. Prav tako je bilo presenetljivo, kako pomembno vlogo imajo mentorji in zunanje priznanje pri motivaciji študentov.
Katerim ciljnim javnostim vaše ugotovitve koristijo in kako jih lahko uporabijo?
Ugotovitve lahko koristijo predvsem učiteljem na vseh nivojih izobraževanja, ki želijo izboljšati podjetniško izobraževanje z uporabo oblikovalskega razmišljanja. Prav tako so koristne za študente, ki se želijo naučiti podjetniških veščin, ter za univerze, ki želijo razviti učinkovite podjetniške predmete in programe. Uporabijo jih lahko za oblikovanje bolj učinkovitih učnih programov, ki spodbujajo kreativnost, inovativnost in praktične veščine.
Kako menite, da bodo izsledki vaše raziskave vplivali na trajnostni razvoj?
Izsledki raziskave lahko pozitivno vplivajo na trajnostni razvoj, saj spodbujajo razvoj inovativnih rešitev za resnične probleme, kar lahko vodi k trajnostnim podjetniškim praksam. Integracija oblikovalskega razmišljanja v izobraževanje lahko pomaga študentom razviti veščine, ki so ključne za reševanje kompleksnih družbenih in okoljskih izzivov.
Cilji trajnostnega razvoja (SDGs), ki jih članek nagovarja:
- SDG 4 – kakovostno izobraževanje
- SDG 8 – dostojno delo in gospodarska rast
Prispevek je objavljen v:
Journal of East European Management Studies (Nomos)