Prof. dr. Tomaž Čater v oddaji Zima je zakon o izobraževanje športnikov v Sloveniji in študijskem programu Management v športu

Športniki ob karieri čedalje več pozornosti namenjajo izobraževanju. Sistem je zanje nekoliko prilagojen, še posebno na 18 srednjih in 25 višjih oziroma visokih šolah, ki so prejele certifikat Športnikom prijazno izobraževanje.
Med njimi je tudi Ekonomska fakulteta, ki športnikom omogoča prilagojen študij. Vodja programa Management v športu na Ekonomski fakulteti, prof. dr. Tomaž Čater, pojasnjuje: “Projektno delo športniki lahko opravijo na daljavo. Nekdo, ki je na tekmovanju, tako lahko zvečer v hotelu – če mu uspe to uskladiti – opravi študijske obveznosti, kot so seminarske naloge in podobno. Športniki zelo cenijo, da izpite lahko opravljajo po sezoni. Po zaključeni sezoni pridejo in opravijo 2, 3, tudi 4 izpite hkrati, vse to torej, kar drugi študenti, njihovi sošolci, lahko delajo sproti. Izpostavil pa bi tudi, da so na našem programu športniki lahko tudi ves čas v stiku z vsebino predavanj, saj lahko sodelujejo na njih prek Zooma, tudi če so dalj časa odsotni zaradi treningov in tekem.”
Program Management v športu omogoča. da tehnično znanje, ki so ga osvojili v športu, nadgradijo s poslovnim, organizacijskim in pravnim znanjem, pa tudi z izkušnjami o delu v skupinah, odnosih z ljudmi in obvladovanju konfliktov. Predvsem pa je pomembno to, da se povezujeta teorija in praksa.
Na tem področju Ekonomska fakulteta veliko sodeluje z različnimi organizacijami in panožnimi zvezami. Prof. Čater pravi, da so se letos dogovorili, da bodo za Smučarsko zvezo Slovenije naredili študijo izvedljivosti velike skakalnice na Ljubnem ob Savinji. To prakso sodelovanja s športnimi organizacijami so uvedli že leta 2018: “Študenti, med katerimi je tudi določen delež aktivnih in nekdanjih športnikov – študij namreč ni namenjen le njim, so pa vsekakor naši največji ambasadorji –, delajo na konkretnem primeru za zunanjega naročnika. Tako smo do zdaj že naredili strategijo za Odbojkarsko zvezo Slovenije, študijo izvedljivosti Olimpijskega festivala evropske mladine (EYOF), sodelovali smo z rokometno in košarkarsko zvezo, ukvarjali smo se z vlogo športnikov kot ambasadorjev z vidika blagovne znamke. Torej živimo s prakso, predvsem slovensko, pa tudi tujo.”
O uspešnosti športnikov v izobraževanju veliko povedo izkušnje iz prakse. “Športniki imajo številne dobre lastnosti, predvsem pa so praviloma zelo strukturirani ljudje. Ker so iz svoje kariere navajeni, da so si morali zelo strogo organizirati čas in biti vztrajni, to prenašajo tudi v šolske klopi. Marsikaj so se med kariero tudi naučili iz porazov in potem lahko te svoje izkušnje prenesejo v študij in kasneje v poslovno kariero. Sam z njimi zelo rad sodelujem. Marsikdo izmed njih mi sicer na začetku pove, da nima veliko časa, ampak prav zaradi tega so potem med tistimi, ki se najbolj držijo dogovorov, dobro so organizirani, čas imajo dobro strukturiran in jim izobraževanje ne predstavlja nobenega problema,” izkušnje s športniki opisuje Čater.
Vabljeni k ogledu celotnega prispevka.
Vir: MMC RTV SLO