Relevantnost ESG tveganj v kreditnem tveganju razvojnih bank

Avtorja:
- Jan Porenta, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
- Vasja Rant, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
Ključne besede:
razvojno bančništvo | družbeno-ekonomski razvoj | relevantnost ESG | kreditno tveganje | trajnostne finance
Kakšen je namen raziskave in kakšno raziskovalno vprašanje ste si zastavili?
V tem prispevku si prizadevamo raziskati in pojasniti razlike v tveganjsko osnovanih ESG ocenah (ki merijo, kako pomembna so zunanja ESG tveganja za kreditno tveganje) med razvojnimi bankami ter jih primerjati s konvencionalnimi bankami. Medtem ko je bilo ESG tveganje v bančništvu predmet več študij, razlike v ESG tveganju med različnimi vrstami bank v literaturi še niso bile raziskane. Posebej preučujemo, kako specifični dejavniki bank in držav pojasnjujejo razlike v opaženih tveganjsko osnovanih ESG ocenah, s poudarkom na razlikah med razvojnimi in konvencionalnimi bankami. Poleg tega preučujemo, ali se tveganjsko osnovane ESG ocene nacionalnih ali multilateralnih razvojnih bank obnašajo drugače v primerjavi s konvencionalnimi bankami. Na koncu razdelimo skupne ESG ocene na sestavne dele E, S in G ter analiziramo vpliv dejavnikov, specifičnih za banke (vključno z vrsto banke), in dejavnikov, specifičnih za države, na posamezno komponento.
Katere so ključne ugotovitve vaše raziskave?
Naše ugotovitve razkrivajo pomembne razlike med nacionalnimi in multilateralnimi razvojnimi bankami. Medtem ko pomembnost ESG tveganja za kreditno tveganje pri nacionalnih razvojnih bankah ne odstopa bistveno od konvencionalnih bank, se pri multilateralnih razvojnih bankah ESG tveganje izkaže kot pomembna sestavina kreditnega tveganja. Podrobna analiza pokaže, da E tveganje nima pomembnega vpliva na kreditno tveganje pri različnih vrstah bank, medtem ko S tveganje in zlasti G pomembno prispevata h kreditnemu tveganju.
Katerim ciljnim javnostim vaše ugotovitve koristijo in kako jih lahko uporabijo?
Naše ugotovitve koristijo predvsem razvojnim bankam in širše, razvojnim inštitucijam. Rezultati kažejo, da so zunanja ESG tveganja zmerno pomembna komponenta vpliva na kreditno tveganje. Zato morajo razvojne banke paziti na sestavo svojih portfeljev, ki indirektno vključujejo tudi to vrsto tveganj.
Kako menite, da bodo izsledki vaše raziskave vplivali na trajnostni razvoj?
Menimo, da je doprinos raziskave pozitiven – razvojne banke so v svetu namreč gonilo trajnostnega razvoja, zato vsaka informacija in usmeritev glede nadziranja prekomernih tveganj pripomore k večji uspešnosti razvojnih bank. To pa seveda pripomore k trajnostnem razvoju.
Cilji trajnostnega razvoja (SDGs), ki jih članek nagovarja:
- SDG 8 – dostojno delo in gospodarska rast
- SDG 9 – industrija, inovacije in infrastruktura
- SDG 16 – mir, pravičnost in močne institucije
Prispevek je objavljen v:
Research in international business and finance (ScienceDirect)
Vsebina prispevka je prosto dostopna na povezavi:
ESG relevance in credit risk of development banks