Predstavitev knjige prof. dr. Dušana Mramorja z naslovom "Vse delate narobe!"

Včeraj, 2. aprila 2025, je na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani potekala predstavitev knjige prof. dr. Dušana Mramorja z naslovom "Vse delate narobe!". Dogodek ob predstavitvi knjige je pritegnil številne ugledne osebnosti iz akademskih, gospodarskih in političnih krogov.
Prof. dr. Dušan Mramor, cenjeni ekonomist, akademik in politik je prvič prevzel funkcijo ministra za finance decembra 2002 v vladi Antona Ropa, kjer je deloval do novembra 2004. Drugič je to funkcijo opravljal med septembrom 2014 in julijem 2016 v vladi Mira Cerarja. Leta 2016 ga je revija The Banker, ki je del skupine Financial Times, razglasila za evropskega finančnega ministra leta. Njegovo raziskovalno delo in pedagoška dejavnost sta pomembno prispevala k razvoju finančne znanosti v Sloveniji, njegova vloga v javni upravi pa je bila ključna pri oblikovanju in izvajanju ekonomske politike države.
Knjiga "Vse delate narobe!" ponuja poglobljen in kritičen vpogled v ekonomsko politiko Slovenije v zadnjih treh desetletjih ter njen položaj znotraj Evropske unije. Avtor analizira ključne odločitve in njihov vpliv na slovensko gospodarstvo, pri čemer izpostavlja potrebo po večji produktivnosti in delovni aktivnosti za doseganje dolgoročne blaginje.
Po predstavitvi knjige je sledila okrogla miza, na kateri so sodelovali:
- Prof. dr. Davorin Kračun, predsednik Fiskalnega sveta,
- Mag. Saša Jazbec, državna sekretarka na Ministrstvu za finance,
- Prof. dr. Janez Prašnikar, upokojeni profesor Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani,
- Mag. Marko Voljč, mednarodni bančnik in častni član evropskega dela Trilateralne komisije
- Dr. Ali Žerdin, urednik Sobotne priloge Dela, ki je pogovor tudi moderiral.
Zanimiva in dinamična razprava je osvetlila ključne ekonomske odločitve preteklih treh desetletij in izzive, s katerimi se Slovenija sooča v času aktualnih polkriz. Poseben poudarek v razpravi je bil namenjen vplivu ekonomske politike Evropske unije na Slovenijo. Dogodek je ponudil dragocen vpogled v pretekle izkušnje in prihodnje izzive slovenske ekonomske politike ter poudaril pomen strateškega načrtovanja in prilagajanja v dinamičnem evropskem okolju.