Generacijski vidik digitalnih tehnologij na delovnem mestu: Pristop modeliranja tem

Avtorja:
- Amadeja Lamovšek, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
- Dejan Uršič, Univerza v Ljubljani, Ekonomska fakulteta
Ključne besede:
generacijski vidik | digitalne tehnologije | delovno mesto | modeliranje tem
Kakšen je namen raziskave in kakšno raziskovalno vprašanje ste si zastavili?
Naš cilj je razkriti intelektualno strukturo raziskovalnega področja ter preučiti, kako različne generacije uporabljajo digitalne tehnologije, pri čemer izpostavljamo njihove skupne in edinstvene izkušnje, izzive in priložnosti. V ta namen smo zastavili naslednje raziskovalno vprašanje: Kakšna je intelektualna struktura literature o generacijskih razlikah v interakcijah z digitalnimi tehnologijami na delovnem mestu?
Katere so ključne ugotovitve vaše raziskave?
Generacija Z zaznava svojo uspešnost pri delu na daljavo kot podpovprečno. Presenetljivo ima generacija X najvišjo zaznano uspešnost, kar izziva obstoječa prepričanja o prilagajanju novim delovnim okoljem. Generacija Y (milenijci) dosega nadpovprečne rezultate, vendar ne tako dobre kot generacija X, kar kaže na kompleksnost prilagajanja delu na daljavo. Milenijci dajejo prednost timskemu delu in decentraliziranemu odločanju, kar je v kontrastu z bolj centraliziranimi modeli, ki jih preferirajo Baby Boom generacija in generacija X. Močna prisotnost in ugled delodajalcev na družbenih omrežjih pomembno vplivata na namen prijave na delo pri generaciji Z.
Kaj vas je v procesu raziskovanja presenetilo?
Kako malo literature obravnava razlike med generacijami in kako malo je trenutno razvitih rešitev za njihovo zmanjšanje.
Katerim ciljnim javnostim vaše ugotovitve koristijo in kako jih lahko uporabijo?
Naslovniki teh spoznanj so managerji, oblikovalci javnih politik, razvijalci novih tehnologij, izobraževalne ustanove in ponudniki zdravstvenih storitev. Uporabijo jih lahko predvsem pri sprejemanju odločitev in oblikovanju tehnologij, ki zmanjšujejo neenakosti ter spodbujajo vključenost različnih generacij v digitalni dobi.
Kako menite, da bodo izsledki vaše raziskave vplivali na trajnostni razvoj?
Cilj je opozoriti na obstoječe neenakosti pri uporabi digitalnih tehnologij in spodbuditi oblikovalce politik ter razvijalce tehnologij k sprejemanju ukrepov, ki bodo zagotavljali enake priložnosti za vse v digitalnem delovnem okolju.
Cilji trajnostnega razvoja (SDGs), ki jih članek nagovarja:
- SDG 8 – dostojno delo in gospodarska rast
- SDG 9 - industrija, inovacije in infrastruktura
- SDG 10 - zmanjšanje neenakosti
Prispevek je objavljen v:
Društvena istraživanja
Vsebina prispevka je prosto dostopna na povezavi:
Generational perspective of digital technologies at work: A topic modelling approach