Med vdihom in izdihom: Čuječnost kot pot do notranjega miru

V ponedeljek, 14. aprila 2025, je v sklopu Trajnostnega tedna na Ekonomski fakulteti potekalo predavanje z naslovom »Čuječnost in njene koristi za duševno zdravje«, ki ga je vodila mag. Mateja Lenarčič iz inštituta za čuječnost, izobraževanje in svetovanje Medius. Mag. Lenarčič se ukvarja z izobraževanjem in svetovanjem na področju čuječnosti ter izobraževanjem odraslih.
Predavanje je potekalo v interaktivni obliki in je trajalo 90 minut. Uvodoma se je predavateljica posvetila razumevanju pojma čuječnost – kaj pomeni biti čuječ, zakaj je pomembno prakticirati čuječnost in katere koristi prinaša za posameznikovo duševno zdravje. Mag. Lenarčič je še posebej poudarila, da je razprava o čuječnosti danes še posebej pomembna zaradi vse večje digitalizacije, hitrega življenjskega tempa in s tem povezanega pritiska na človeški um.
Sledila je poglobitev v delovanje človeških možganov ter razlaga, kako praksa čuječnosti vpliva na njihovo delovanje in spodbuja boljše obvladovanje vsakodnevnih izzivov. Naslednja pomembna tema predavanja je bil stres – kako telo reagira na stres, kakšna je razlika med dobrim in slabim stresom ter kateri so zunanji in notranji stresorji. Predavateljica se je dotaknila tudi izčrpanosti, in udeležencem ponudila načine, kako si lahko v stresnih obdobjih pomagajo.
Pomemben del predavanja sta predstavljali dve praktični vaji čuječnosti, ki sta udeležencem omogočili neposredno izkušnjo te prakse in dodali dodatno dimenzijo predavanju. Omenjeni so bili tudi trije osnovni elementi čuječnosti, ki so ključni za uspešno izvajanje te prakse. Ob zaključku so se udeleženci seznanili še s programom MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) in njegovimi pozitivnimi učinki na duševno zdravje in kakovost življenja.
Predavanje je udeležencem ponudilo dragocen vpogled v pomen čuječnosti kot orodja za spoprijemanje z izzivi sodobnega življenja, ter jih spodbudilo k razmisleku o lastni duševni blaginji.
Avtorica članka: Ema Zajec