2000x580 15

Vedenjska ekonomija in strateško ravnanje (MAG)

Opis predmeta

Predmet interdisciplinarno povezuje področja psihologije, ekonomije in teorije iger in želi opozoriti na premike v razlagi obnašanja ekonomskih agentov od predpostavke popolne racionalnosti proti opaženim vzorcem v odločitvah, ki ne izhajajo iz stroge racionalnosti.

Cilj predmeta je osvetliti razlike med napovedmi klasičnih ekonomskih modelov in odločitvami, ki jih agenti dejansko sprejemajo ter ponuditi znanja za opazovanje, obravnavo in razumevanje odločitvenih procesov posameznikov in gospodarskih entitet v okoljih, kjer se te odločitve sprejemajo.

Predmet usposobi študente, da lahko po koncu predmeta:
- prepoznajo ideje, koncepte, teorije in ugotovitve s področja obravnavanih tematik
- uporabijo ideje in ugotovitve pri reševanju praktičnih problemov (npr. težave pri izbiri potrošnikov, trženja, financ, upravljanja, vprašanje javnih politik)
- podajo obrazloženo mnenje o temeljnih vprašanjih o odločanju v gospodarstvu (npr. svobodna izbira, racionalnost, lastni interesi, altruizem, pravičnost, razvoj preferenc)

Vsebina predmeta

1. Temeljni koncepti
1.1 Vrednost, preference in izbire
1.2 Prepričanja, hevristike in pristranosti
1.3 Miselno računovodstvo

2. Odločanje in negotovost
2.1 Razvrščanje odločitev
2.2 Reprezentativnost in dosegljivost
2.3 Potrditev in pretirana samozavest
2.4 Odločitve, tveganje in negotovost
2.5 Teorija obetov

3. Medobdobna izbira

4. Strateške interakcije
4.1 Vedenjska teorija iger
4.2 Družbene preference

Nosilci predmeta

izr. prof. dr.

Tanja Istenič

Govorilne ure

sreda ob 12:00

predavalnica R-305

Na govorilne ure se naročite po elektronski pošti. Govorilne ure so možne osebno v R-305 ali preko platforme Zoom - na povezavi: https://uni-lj-si.zoom.us/j/91344958357

Poslovni portret Tanje Istenič v prostorih knjižnice na Ekonomski fakulteti oktobra 2024, v ozadju okroglo okno in police s knjigami